Prava je šteta što derbi utakmici 18. kola Prve lige Srbije za odbojkašice između Smedereva i Rode nije prisustvovalo više gledalaca u Dvorani Smederevo. Više od dva sata trajala je utakmica u kojoj su smederevske odbojkašice posle prave drame slavile pobedu rezultatom 3:2.

Domaće su rešile prvi set u svoju korist rezultatom 27:25, u drugom su povele 13:7 i onda dolazi do retko viđenog preokreta. Mladoj Višnji Šiljić, koja igra na mestu tehničara, dosuđeno je nekoliko “prljavih” lopti i to je u potpunosti poremetilo igru domaćih. Do kraja ovog dela igre Smederevke su osvojile samo 5 poena za izjednačenje u setovima – 18:25. Sve što se dešavalo u drugom setu ostavilo je traga na igri domaćih i u trećem setu. Bez pravog otpora prepustile su, do ovog kola, drugoplasiranoj Rodi i treći set rezultatom 25:21. Ipak, igra koju su domaće odbojkašice prikazale u finišu trećeg seta najavila je da neće tako lako da odustanu od pobede. Zahvaljujući odličnim servisima Višnje Šiljić, domaće su stigle do velikih 10 poena prednosti 18:8. Već su malobrojni posetioci videli peti set kada ponovo dolazi do velikog pada u igri domaćih. Uporne gošće topile su prednost Smederevki i veoma brzo na semaforu je pisalo 22:22. Za razliku od drugog seta, Smederevke su ovog puta ostale pribrane i hladnokrvne. Iskustvo Marije Mijanović, Une Đorđević i Marte Janković bilo je presudno da se domaće dokopaju petog seta.

Za razliku od većine prethodnih mečeva kada su uglavnom gubile u petom setu, Smederevke sada nisu ništa prepustile slučaju.  Odličnim servisim, još boljom igrom na mreži ekipa Siniše Živaka već od početka odlučujućeg seta stavile su do znanja gošćama da su svoje prilike propustile. Na kraju ubedljivih 15:7 za veliku pobedu koja Smederevke ostavlja u kakvoj takvoj trci za mesto broj dva koje vodi u baraž za popunu Super lige Srbije. Posle utakmice usledilo je veliko radovanje, a stekao se utisak da se ovom trijumfu, 11. po redu, najviše obradovao trener smederevskih Siniša Živak.

Čini mi se da je polovina od ove malobiojne publike došla da vidi još jedan naš poraz. Možda i grešim, ali mislim da je tako bilo. Zato je ova pobeda još vrednija. Uz to, sa ovom pobedom opet smo u igri da se do kraja borimo za baraž. Slede nam dve relativno lakše utakmice sa Valjevom i FOK-om, ekipama koje drže začelje tabele. Gostujemo Sremu koji je ostao bez prvog korektora i tu vidimo neku svoju šansu. Na kraju dočekujemo Banovce u našoj hali. Meni se još u karijeri nije desilo da dizač jednostavno stane, kakav je bio slučaj sa Višnjom Šiljić u drugom setu. Na sreću, uspela je da se vrati i bila je možda i ključna za četvrti set. Da nije bilo problema sa dizanjem, realan rezultat bio je 3:0 ili 3:1 za nas.

Interesantno je da su odobjkašice Smedereva i u prvom delu sezone bile bolje od Rode i to posle vođstva domaćih odbojkašica od 2:0

Odlučilo je iskustvo ekipe Smedereva. To su igračice koje imaju puno sezona u nogama, a protiv sebe su imale jednu mladu ekipu koja ne zna da se nosi sa pritisakom. Zaslužena pobeda ekipe Smedereva  koja je uprkos određenim kadrovskim problemima stigla do pobede koja im je, to se vidi, mnogo značila – smatra Marija Bučevac trener ŽOK Roda.

Jedna od najiskusnijih u ekipi Smedereva Marija Mijanović ističe u prvi plan povratak ekipe posle vođstva gošći od 2:1, a pre svega povratak mlade Višnje Šiljić posle slabijeg izdanja u drugom delu drugog seta i tokom trećeg perioda.

Mi nemamo dva dizača i jako je teško kad na jednog igrača padne cela utakmica. Zato mi je još draže što je Višnja uspela da se vrati i doprinese još jednoj našoj pobedi jer je do kraja odigrala kao da iza sebe ima desetak seniorskih sezona. Šteta što smo ove godine imale puno problema sa povredama. Zbog toga smo izgubile neočekivano neke utakmice što će nas verovatno koštati mesta koje vodi u viši rang. Mi ćemo nastaviti u ovom ritmu i nadam se još boljim igrama i rezultatima.

Odbojkašice Smedereva u narednom kolu gostuju ekipi Valjeva koja se već oprostila od ovog ranga takmičenja. Smederevke posle 18 odigranih kola zauzimaju peto mesto sa 11 pobeda, dve manje od drugoplasiranog Beograda koji je trenutno najbliži baražu.

Rezultati 18. kola : Takovo Zvezda helios – Spartak 3:0, Beograd – Jedinstvo 3:0, Srbijanka – Vranje 2:3,  Omladinac – Valjevo 3:1 i Smederevo – Roda 3:2. Utakmica Srem – FOK igra se u nedelju 10. februara .