U Novom Sadu će 18. i 19. maja biti održan Regionalni kvalifikacioni turnir zone „Istok“ Evropske lige mladih vazdušnom puškom i pištoljem. Uz našu zemlju, učestvovaće Rusija, Hrvatska i Ukrajina. Sve  četiri zemlje imaće ekipe i puškom i pištoljem. Po dve najbolje selekcije svakim oružjem prolaze na finalni turnir, koji će u oktobru biti organizovan u Budimpešti.

Talentovani strelac Streljačke družine Smederevo Dušan Bojić nastupiće pištoljem a pored njega u ekipi su još Đorđe Savić – Oko sokolovo, Kosjerić i Dušan Stojadinović – Novi Sad 1790.

U Evropskoj ligi mladih učestvuju strelci od 14 do 18 godina. Na regionalnim turnirima ekipe se sastaju po ligaškom sistemu – svako sa svakim. Za takmičenje je moguće registrovati najviše šest strelaca. Od ove sezone za svaki meč reprezentacija prijavljuje mešovito žensko-mušku ekipu od četiri člana (umesto tri kao do sada). Svaki strelac ima direktnog rivala u protivničkoj ekipi. Posle  svake od četiri serije od po deset metaka bolji strelac dobija dva boda, ukoliko je nerešeno svakom ide po bod. Poeni iz sva četiri duela sabiraju se za ukupan rezultat.

Srbija je prošle godine u Ligi mladih puškom osvojila srebrnu medalju, a u novu sezonu ulazi sa novim, podmlađenim timom. Od strelaca koji su lane osvojili srebro, u  ekipi je sada samo Đorđe Savić. Tim pištoljem je takođe podmlađen.

Puška: Teodora Vukojević („Čika Mata“, Kragujevac), Kristina Lazarević (Novi Beograd – Ušće), Milica Ristić („Čika Mata“), Đorđe Savić (Oko sokolovo, Kosjerić), Marko Ivanović („Čika Mata“), Dušan Stojadinović (Novi Sad 1790).

Pištolj: Jovana Todorović (Novi Beograd – Ušće), Nađa Martinović (Partizan), Jelena Todorović („Aleksa Dejović“, Užice), Dušan Bojić (Smederevo), Zlatomir Marković (Sava, Mesarci), Uroš Ivanovski (Novi Sad 1790).

Stručni štab: Dragan Donević, Saša Iker, Ivan Manojlović (puška), Jelena Arunović (pištolj), treneri po pozivu: Darko Jovanović (puška), Boban Marinković (pištolj).

Tri medalje od 2009. godine

Liga mladih je u kalendar Evropske streljačke konfederacije uključena 2009. godine. Srpski strelci su od tada osvojili tri medalje, sve tri puškom. U prvoj ligi, 2009. godine, naš tim je osvojio zlato. Srbija se 2017. okitila bronzanom, a prošle godine srebrnom medaljom. U finalnom meču završnog turnira 2018, održanom u finskom mestu Kisakalio, naš tim je izgubio od Rusije.